premiera nav 2016

Premiera NAV 2016 dla partnerów Microsoft Dynamics

12 stycznia 2016 roku, w Warszawie odbyła się prezentacja najnowszej wersji systemu Microsoft Dynamics NAV 2016. Spotkanie skierowane było do partnerów Microsoft, których liczba z roku na rok rośnie. Rozbudowa sieci partnerskiej wiąże się z rosnącym zainteresowaniem systemem ERP, a co jest z tym związane, większą liczbą realizowanych wdrożeń.

Prezentację możliwości wersji NAV 2016 przedstawili przedstawiciele Microsoft oraz IT.integro. Wśród prelegentów pojawili się Tomasz Kaczorowski, Partner Channel Development Manager SMB, Microsoft Corp., Witold Szal, Wiceprezes, IT.integro Sp. z o.o., Jacek Szczepański, Starszy konsultant NAV, IT.integro oraz Paweł Przybylski, Menadżer ds. rozwoju i zarządzania siecią partnerską, IT.integro.

Microsoft w NAV 2016 wprowadza liczne rozwiązania, których celem jest stworzenie jeszcze bardziej wydajnego, a co najważniejsze, wszechstronnego narzędzia pracy.

„Wersja systemu NAV 2016 daje aktualnym klientom sporo nowych funkcjonalności wspierających ich codzienną pracę. To ma bezpośredni wpływ na projekty aktualizacyjne systemu Dynamics NAV, dlatego należy się spodziewać, iż tendencja wyprzedania u partnerów się utrzyma na dłużej. Efektem tego jest stały nabór nowych konsultantów przez wszystkich partnerów” – mówi Paweł Przybylski.

Co nowego w Microsoft Dynamics NAV 2016?

NAV 2016 ewoluuje od 1987 roku. Każda wersja wprowadzała nowe możliwości. Od kilku lat widoczny jest wzrost częstotliwości kolejnych wydań systemu ERP. Strategia Microsoft wiąże się ze wzrostem zapotrzebowania rynku na nowoczesne technologie. NAV 2016 wprowadza liczne zmiany funkcjonalne, nowości technologiczne oraz nowe rozwiązania w obszarze Polskiej Funkcjonalności.

 

Zmiany funkcjonalne

 

Przepływy pracy

NAV 2016 pozwala modelować rzeczywiste procesy biznesowe, uwzględniając najlepsze praktyki branżowe. Koncepcja bazuje na trzech elementach, takich jak akceptacja, powiadomienie, automatyzacja. Przepływy pracy Microsoft Dynamics NAV 2016 umożliwiają projektowanie, realizację i automatyzację procesów biznesowych w obrębie aplikacji.

Faktury elektroniczne

Microsoft Dynamics NAV 2016 wprowadza możliwość wysyłki oraz odbioru elektronicznych faktur przez plik lub serwis wymiany dokumentów. Standardowo obsługiwany jest format PEPPOL i darmowy serwis wymiany Tradeshift. System NAV 2016 jest otwarty na integrację z zewnętrznymi dostawcami usług elektronicznych, zarówno w zakresie wysyłania, jak i odbioru faktur w postaci elektronicznej.

Integracja z Microsoft Dynamics CRM

Integracja pozwala na efektywne zarządzanie procesami sprzedażowymi, począwszy od momentu złożenia zamówienia, aż po dokonanie płatności. Wysoki poziom współpracy NAV 2016 z CRM pozwala zwiększyć wydajność zachodzących procesów.

Aplikacja na smartfon

System Microsoft Dynamics NAV stał się jeszcze bardziej mobilny. Poprzednia wersja – NAV 2015, wprowadziła aplikację na tablet. Najnowsze wydanie systemu ERP dostępne jest jako aplikacja na urządzenia mobilne z systemami Android, iOS, Windows.

Ulepszenia w kliencie na WWW i tablet

Wraz z najnowszą wersją wprowadzono ponad 60 rozszerzeń, które dodatkowo rozbudowały funkcjonalność systemu ERP, dostępnego przez przeglądarkę internetową. Wśród rozszerzeń można znaleźć:

 • Szybkie uruchamianie
 • Nawigacja pomiędzy stronami
 • Ukrywanie okna nawigacji
 • Przycisk Ekran startowy
 • Ukrywane Menu
 • Listy działają szybciej i prezentują więcej wierszy
 • Okienko blokowania
 • Wyszukiwanie w kolumnach
 • Ukrywanie i pokazywanie kolumn
 • Uproszczony widok stron
 • Ukrywanie i pokazywanie skróconych kart (Fast Tab)
 • Rozwijanie pól (Lookup) na stronach, rozwijanie w czasie wpisywania
 • Zmiana firmy
 • Zmiana języka
 • Zmiana daty roboczej

 

Współpraca z PowerBI

PowerBI jest docenianym i znanym zestawem narzędzi analitycznych, który pozwala na tworzenie wizualizacji danych oraz prezentację raportów. Najnowsze rozwiązania PowerBI.com umożliwia połączenie z predefiniowanym zestawem danych Microsoft Dynamics NAV oraz na szybki dostęp do analiz biznesowych.

Rozszerzenia w obszarze finansów

Wersja NAV 2016 wprowadziła funkcjonalność Rozliczenia międzyokresowe, która umożliwia definiowanie szablonów rozliczeń międzyokresowych oraz przypisywanie ich do wierszy z poziomu dokumentu sprzedaży bądź zakupu. Dodatkowo w obszarze Finansów wprowadzono Podgląd Księgowania oraz Szablony wydruków Word.

 

Nowości technologiczne

 

Wśród nowości w obszarze technologii warto wspomnieć o rozszerzeniach.  Dają one możliwość modyfikowania i rozbudowy aplikacji Microsoft Dynamics NAV bez ingerencji w kod obiektów standardowych. Rozszerzenia można zainstalować i odinstalować (np. na czas upgrade-u aplikacji standardowej) w środowisku on-premises (serwery lokalne) lub dla wybranych tenantów.

Microsoft wprowadził również nowy edytor C/AL, który jest wyposażony w IntelliSense, auto-uzupełnianie, śledzenie zmian oraz polepszone wyróżniki słów kluczowych itd. C/AL. wprowadza 25 nowych i zmienionych funkcji oraz 18 nowych i zmienionych właściwości.

Mechanizm rozszerzeń pozwala partnerom na rozbudowę systemu bez potrzeby modyfikacji kodu źródłowego. Pakietowość rozszerzeń pozwala na ich szybką aktualizację.

 

Polska Funkcjonalność NAV 2016

 

Jacek Szczepański, Starszy konsultant NAV z IT.integro, zaprezentował część wprowadzonych, polskich funkcjonalności, które dopasowane są do potrzeb lokalnego rynku. Wśród omawianych nowości omówiono między innymi Bankowość elektroniczną.

Bankowość elektroniczna

Nowa wersja modułu Bankowość elektroniczna miała swoją premierę jesienią 2020 roku na Microsoft AppSource. Więcej informacji o aplikacji Electronic Banking dla systemu ERP Microsoft Dynamics 365 Business Central można znaleźć na Stronie produktu Electronic Banking Base App.

Celem modułu Bankowość elektroniczna jest generowanie plików z przelewami przesyłanymi do banku oraz import plików z wyciągami bankowymi. W latach 2007-2014, Bankowość elektroniczna funkcjonowała jako moduł dodany do wersji Microsoft Business Solution Navision 4.0 rozwijany dla kolejnych wersji MS Dynamics NAV 5.0, MS Dynamics NAV 2009 (R2), MS Dynamics NAV 2013 (R1/R2) W listopadzie 2015 włączono  go do podstawowej polskiej funkcjonalności równocześnie dla wersji MS Dynamics NAV 2015PL i MS Dynamics NAV 2016PL. Przygotowano schematy dla 18 banków.

 

Sieć partnerska Microsoft Dynamics

 

Podczas spotkania wielokrotnie wspominano o rozbudowie sieci partnerskiej. Staje się ona z roku na rok coraz silniejsza. „Warto podkreślić fakt rozwoju sieci partnerskiej IT.integro ERP Master League. Dzięki tej inicjatywie systemem Dynamics NAV w ostatnim czasie zajęło się kolejnych 7 partnerów z całej Polski – od Szczecina, przez Warmię i Mazury, aż po Wrocław, a skończywszy na Lublinie. Należy się spodziewać, że dzięki nim ilość klientów systemu Dynamics NAV 2016 jeszcze mocniej wzrośnie” – mówi Paweł Przybylski, IT.integro, Menadżer ds. rozwoju i zarządzania siecią partnerską. „Podsumowując mamy super produkt (NAV 2016), coraz więcej klientów, coraz więcej partnerów oraz bardzo dobrą ofertę – możliwość zakupu systemu w wersji lokalnej, jak i abonamentowej w Chmurze Microsoft Azure.” – dodaje.

 

NAV 2016. Znacznie więcej niż system ERP

 

Microsoft Dynamics NAV 2016 po raz kolejny zaskoczył rozbudowaną funkcjonalnością, mobilnością oraz dbałością o szczegóły. Microsoft troszczy się o to, by jego produkty nadążały za wymaganiami rynku i firm z sektora MŚP. NAV 2016 stał się czymś więcej niż system ERP. Połączenie z Microsoft Dynamics CRM oraz PowerBI daje klientom kompletne wsparcie dla biznesu.

Koszt wdrożenia NAV 2016 można obliczyć, korzystając z symulatora ERP na stronie produktowej

http://www.nav2016.pl/koszt-wdrozenia-systemu-erp/