IT.integro

Starco – kolejny globalny projekt IT.integro

Starco jest wywodzącym się z Danii producentem opon specjalnych oraz kół. Ma największą na świecie sieć dystrybucji tego asortymentu. W skład grupy wchodzi 30 oddziałów zlokalizowanych głównie w Europie. Międzynarodowa ekspansja skłoniła zarząd do poszukiwania rozwiązań IT, które umożliwiłyby sprawne zarządzanie organizacją. Na dostawcę usług w tym zakresie wybrano IT.integro, doświadczone w projektach globalnych.

Projekt rozpoczęto od analizy globalnych wymagań i procesów implementowanych do systemu ERP. Na ich podstawie powstał Starco-CORE. Jest to system Microsoft Dynamics NAV zmodyfikowany pod kątem wymagań firmy. Funkcjonalności uznane za obowiązujące we wszystkich oddziałach są częścią szablonu Starco-CORE. Podczas wdrożenia w oddziałach dodaje się jedynie takie elementy, które są wymagane lokalnie. W ten sposób inwestycja w budowę szablonu na początku projektu, zwraca się w postaci dużo niższych kosztów wdrożenia oprogramowania do zarządzania firmą w oddziałach. Docelowo wszystkie będą też pracowały w systemie ERP ze zharmonizowanymi procesami, ustawieniami i danymi. Organizacja osiągnie w ten sposób efekt synergii przejawiający się w różnych obszarach:

  • ułatwione wprowadzanie zmian,
  • lepszy przepływ informacji między oddziałami,
  • tańsze utrzymanie i rozwój systemu,
  • łatwiejsze raportowanie grupowe.

Dotychczas Microsoft Dynamics NAV został uruchomiony w oddziałach Starco w Polsce, Chorwacji i RPA. Równolegle IT.integro zostało włączone w help-desk. Objęci nim są po pierwsze użytkownicy najnowszej wersji systemu z tych krajów. Oprócz nich usługi wsparcia świadczone są też dla starszych wersji systemu w pozostałych oddziałach Starco.

Poza opisanym powyżej szablonem Starco-CORE IT.integro wdrożyło u klienta dwa swoje moduły opracowane na podstawie kilkuletnich doświadczeń z projektami globalnymi. Pierwszy to moduł Master Data Management System (MDMS). Harmonizuje on dane główne w organizacji. Jeśli poszczególne oddziały pracują na swoich danych niezależnie, pojawia się szereg niespójności. Przykładem może być odrębna numeracja zapasów. W jej wypadku niemożliwe jest np. porównywanie stanów magazynowych. MDMS rozwiązuje tego rodzaju problemy. Oprócz Starco z rozwiązania korzystają jeszcze AVK, OT Logistics i Adecco. Innym ciekawym rozwiązaniem jest moduł rabat warunkowy (tzw. Bonus-S). W Polsce jego funkcjonalność określana jest często jako korekta zbiorcza na podstawie obrotu. Umożliwia ona automatyczne udzielanie rabatów po osiągnięciu przez nabywcę w danym roku określonej wartości zakupów. Bonus-S jest już wykorzystywany przez oddziały AVK i firmę Drobimex.