11 trendów w biznesie na 2018 roku i najbliższe lata

11 trendów w biznesie na 2018 rok i najbliższe lata

Świat, gospodarka, technologia przeobrażają się w zawrotnym tempie. Zmieniają się również zachowania klientów, oczekiwania rynku, możliwości. W jakim kierunku zmierzają rozwiązania biznesowe? Jaką strategię przyjęli dostawcy systemów ERP oraz chmury? Jakie trendy warto wdrożyć we własnej firmie, by nie stracić swojej pozycji?

 

  1. Transformacja cyfrowa

Transformacja cyfrowa to mega trend obecnych czasów. Cyfryzacja to technologie mobilne, chmura obliczeniowa, big data oraz social media. To są czołowe nurty, które będą dominować w rozwoju biznesu. Proces digitalizacji stał się faktem. Aby sprostać oczekiwaniom przedsiębiorstw, producenci systemów ERP będą podążać za zmianami, oferując zintegrowane, kompletne narzędzia biznesowe.

Według raportu Gartnera, pod koniec roku 2016 ponad 50% firm posiadało już własne modele biznesowe, bazujące na rozwiązaniach technologicznych. A szacuje się, że do 2019 roku liczba ta wzrośnie do 83%.

Transformacja cyfrowa przynosi firmom wiele korzyści. Pozwala szczegółowo analizować zachodzące zmiany, budować nowe modele biznesowe, rozwijać się zgodnie z oczekiwaniami rynku. Niestety organizacje, które nie wkroczą w nową, cyfrową erę zostaną szybko zepchnięte w niszę, tracąc swoją konkurencyjność.

  1. Przemysł 4.0

Wkroczyliśmy w erę „czwartej rewolucji cyfrowej”, która zmusza przedsiębiorstwa produkcyjne do wprowadzenia zmian. Wykorzystania nowoczesnych technologii, Internetu Rzeczy, inteligencji maszynowej. Najbliższe lata to koncentracja przemysłu na ścisłej integracji oraz automatyzacji procesów, która będzie widoczna także w systemach ERP.

Koncepcja Przemysł 4.0 na stałe zmieni model funkcjonowania organizacji w branży produkcyjnej, ale nie tylko. Procesy zarządzania produkcją w znaczącym stopniu się zmienią. W przyszłości ogromne ilości danych generowanych przez systemy sterowania, pozwolą na przewidywanie zachowań, parametrów jakościowych, a również umożliwią sterowanie produkcją w skali globalnej.

  1. Internet Rzeczy

Internet Rzeczy to koncepcja, według której przedmioty mogą gromadzić, przetwarzać i wymieniać między sobą dane za pośrednictwem sieci internetowej. Ma ona coraz większy wpływ na produkcję przedsiębiorstw, gwarantując lepszy wgląd w realizowane procesy i operacje, utrzymanie maszyn produkcyjnych oraz zdalne wsparcie dla klientów.

Internet Rzeczy stwarza ogromne możliwości w biznesie, wpływając między innymi na proces projektowania, obsługi serwisowej, zarządzania zasobami ludzkimi. Wśród kluczowych korzyści wymienia się niższe koszty, wyższą produktywność, lepszy poziom bezpieczeństwa pracowników, poprawę relacji z klientami. Internet Rzeczy to także ogromne wyzwanie, związane ze zmianą mechanizmów konkurencyjności, oczekiwań rynku, produktów i usług.

  1. Zmiana koncentracji z B2B na B2B2C

Współczesne realia wymagają nowych modeli opartych na współpracy, które umożliwiają szybką reakcję na rosnącą konkurencyjność rywali rynkowych poprzez udoskonalanie procesów i procedur w firmie. W ramach takich modeli przedsiębiorstwa muszą udostępniać swoim dostawcom, dystrybutorom i klientom informacje, które do tej pory były ściśle chronione. W związku z tym konieczne jest, aby poszczególne działy firmy generowały odpowiednie informacje i dostarczały je na czas. Chcąc sprostać tym wymaganiom, przedsiębiorstwa koncentrują się na wdrożeniach systemów ERP.

  1. Sztuczna inteligencja

Rozwój sztucznej inteligencji sprawia, że w najbliższych latach producenci oprogramowania ERP wprowadzą nowe funkcjonalności, bazujące na sztucznej inteligencji. Wraz z rozwojem technologii rosną możliwości maszyn i robotów, które staną się elementem biznesowego krajobrazu. Ten proces postępuje bardzo szybko i jest nieunikniony ze względu na postęp technologiczny, możliwości automatyzacji, a także coraz niższą dostępnością kadry pracowniczej.

Według badań prowadzonych przez Guardian dla Bank of America, wartość światowego rynku robotów oraz sztucznej inteligencji jeszcze przed 2020 rokiem będzie wynosić ponad 152 mld dolarów. Wraz z rozwojem narzędzi bazujących na sztucznej inteligencji, szacuje się, że przedsiębiorstwa poprawią swoją produktywność o około 30%.

Zdaniem ekspertów, rozwiązania AI oraz ERP będą się rozwijały oraz wzajemnie uzupełniały, co umożliwi przedsiębiorcom osiąganie szeregu dodatkowych korzyści, takich jak usprawnienie realizowanych procesów, wyeliminowanie działań rutynowych, niższe koszty operacyjne.

Wraz z rozwojem systemów ERP, firmy zyskały dostęp do ogromnego wolumenu danych. Rozwiązania bazujące na sztucznej inteligencji pozwalają efektywnie je zbierać, porównywać, badać. Wykorzystują procesy deep learning i przetwarzanie języka naturalnego, które stanowią jedne z kluczowych elementów sztucznej inteligencji. To właśnie dzięki nim boty, które obsługują określony proces, mają możliwość nauczenia się go i zapamiętania, realizując bezbłędnie powierzone czynności.

  1. Wirtualna i rozszerzona rzeczywistość w systemach ERP

Możliwość wykorzystania systemów, łączących świat rzeczywisty z generowanym komputerowo to ogromna szansa dla przedsiębiorców, chcących zagwarantować swoim klientom nową jakość usług. Nowe „rzeczywistości” to wyzwania dla systemów ERP, z którymi należy się zmierzyć.

  1. Analityka biznesowa i Big Data

W erze cyfrowej transformacji, szczegółowa analityka będzie odgrywać rolę nadrzędną. Biznes będzie w stanie zbierać dane oraz mierzyć praktycznie wszystko, co wiąże się z ich marką, produktem, procesami produkcyjnymi, zamówieniami lub klientami. Przedsiębiorcy będą posiadać kompletne, wiarygodne dane, dzięki którym będą mogli podejmować sprawne decyzje biznesowe.

  1. Rozwój systemów ERP opartych o chmurę

Biznes podąża w kierunku chmury. Jest to trend widoczny zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym. Elastyczność, mobilność, bezpieczeństwo i skalowalność to cechy, które będą przemawiać do przedsiębiorców. Niezależnie od branży.

Chmura jest w szczególności korzystna dla firm z sektora małych i średnich przedsiębiorstw, które nie posiadają własnej infrastruktury IT. Zakup serwerów, sprzętu oraz zatrudnienie informatyków dla wielu organizacji jest przeszkodą rozwoju. Chmura pozwala znacząco ograniczyć początkowe koszty. System ERP w chmurze nie wymaga dużych, wstępnych nakładów.

Ogromną zaletą systemu ERP w chmurze jest jego nieograniczona skalowalność. Możliwość sterowania parametrami wydajnościowymi w dowolnym czasie, w zależności od panujących potrzeb. Istnieje możliwość zaprogramowania wydajności, w określonych dniach miesiąca. W odniesieniu do firm o profilu produkcyjnym można podnosić wydajność maszyn wirtualnych w określonym przedziale czasu, zgodnie z potrzebami cyklu produkcyjnego. To dzięki skalowalności, firmy płacą tylko za wykorzystane zasoby.

Kolejnym atutem oprogramowania ERP w chmurze są oszczędności, osiągane przez firmę poprzez eliminację kosztów związanych z utrzymaniem infrastruktury informatycznej, zakupem serwerów, sprzętu oraz zatrudnieniem specjalistów IT. Warto pamiętać, że w przypadku modelu udostępniania wirtualnego środowiska pracy, to usługodawca bierze na siebie odpowiedzialność za bezpieczeństwo i stabilność platformy.

  1. Chmura obliczeniowa dla biznesu

Możliwości chmury z każdym rokiem rosną. Ma ona coraz większe zastosowanie w biznesie, integrując system ERP z innymi aplikacjami. Chmura pozwoliła obalić „barierę wejścia” małych i średnich firm do świata innowacyjnych technologii.

Platforma chmurowa staje się miejscem, w którym przedsiębiorcy mogą przechowywać wszystkie bazy danych, aplikacje oraz programy z których korzystają.

Istotnym argumentem, który przemawia za wykorzystaniem chmury jest jej skalowalność. Mając olbrzymią pojemność przedsiębiorca może się cieszyć elastycznością i nieograniczonymi możliwościami. Centra obliczeniowe oferują moc, która jest nieosiągalna dla najbardziej rozbudowanych stacji roboczych. Rozwiązanie jest niezwykle wygodne dla użytkowników, a jednocześnie zapewnia klientom swobodę bez ryzyka obciążeń.

  1. Mobilność

Współczesny pracownik lubi mobilność. Możliwość pracy z dowolnego miejsca i o dowolnej porze. Nowoczesne technologie, w tym systemy ERP muszą nadążać za tym trendem, zapewniając użytkownikom swobodę i elastyczność pracy. Mobilność będzie w najbliższych latach jednym z kluczowych trendów na rynku systemów biznesowych.

Najnowsza generacja oprogramowania ERP to przede wszystkim systemy coraz bardziej mobilne, podążające za trendem SoLoMo (Social, Local, Mobile). Pozwalają one swoim użytkownikom na dostęp z wielu urządzeń z dowolnej lokalizacji i porze. Zdaniem wielu specjalistów, praca mobilna często jest znacznie bardziej produktywna niż ta tradycyjna.

  1. Nowy wymiar bezpieczeństwa

Rozwój systemów ERP, ich możliwości oraz wysoki poziom integracji przynoszą ogromne korzyści. Jednak niosą ze sobą nowe zagrożenia. Najbliższe lata będą się  wiązać ze wzmożonymi pracami nad bezpieczeństwem danych firm, ich klientów oraz własności intelektualnej pracowników.

Efektywna ochrona systemów informatycznych, gromadzonych informacji oraz poufnych danych jest fundamentem dla stabilnego funkcjonowania przedsiębiorstw. Wg Badania PwC CEO Survey 2017, aż 61% prezesów z największych organizacji na świecie wskazało cyberzagrożenia jako potencjalne ryzyko dla swoich organizacji. Wykazano również, że 96% przedsiębiorstw doświadczyło różnego typu incydentów w przeciągu ostatniego roku, w wyniku których poniosły straty finansowe a także narażone zostały na ryzyko prawne.

Trwa proces wdrażania w polskich firmach RODO. Przedsiębiorstwa rozpoczęły implementację  regulacji od rozwiązań najprostszych i, niestety, nadal najniższy poziom przygotowania widoczny jest w gotowości procesowej, a identyfikację zasobów wrażliwych wdrożyło jedynie 11% organizacji. Rok 2018 to początek wielkich zmian, dostosowania się firm do nowych możliwości, ale i zagrożeń.

 

Pobierz przewodnik po trendach!

11 trendów w biznesie. Rozwój przedsiębiorstw w erze cyfrowej transformacji.

 

 

11 trendów w biznesie na 2018 roku i najbliższe lata