system erp

PTS PLAST-BOX S.A. zintegrował kilka obszarów działalności w jednym systemie ERP Microsoft Dynamics NAV

Przetwórstwo Tworzyw Sztucznych Plast-Box S.A. to znany nie tylko w Polsce, ale i całej Europie nowoczesny dostawca opakowań z tworzyw sztucznych. Wytwarzane w Słupsku oraz na Ukrainie pojemniki i zamykane wiadra znajdują odbiorców wśród największych firm z branży przetwórstwa chemicznego oraz spożywczego.

W firmie wdrożono system klasy ERP – Microsoft Dynamics NAV – z funkcjonalnościami do zarządzania magazynem wysokiego składowania i księgowością, sprzedażą, zakupami.

Dodatkowo Plast-Box zdecydował się na równoległe wdrożenie modułu MS Dynamics NAV odpowiedzialnego za zarządzanie produkcją wraz z jej szczegółowym planowaniem, tak aby odpowiednio efektywnie zarządzać spływającymi zleceniami od klientów i optymalizować swoje moce produkcyjne. Zakres zarządzania produkcją został bardzo szczegółowo opracowany w rozwiązaniu Tectura, które jest zintegrowane z podstawowym systemem ERP.

Jednym z kluczowych wymogów Plast-Box względem rozwiązania była łatwość i wygoda integracji z zewnętrznymi systemami przez usługi webowe (tzw. web serwisy).

Firma IT.integro przygotowała web serwisy w celu połączenia systemu Microsoft Dynamics NAV z portalem B2B oraz systemem działającym w ukraińskiej spółce – córce. „Nasi klienci, korzystający z Portalu B2B, oceniają go jako intuicyjny i prosty. Taki też był nasz cel. Zależało nam na przygotowaniu takiego zasobu, z którego korzystanie nie wymagałoby żadnych specjalnych szkoleń. I rzeczywiście, w praktyce nie muszę udzielać użytkownikom żadnych instrukcji w zakresie pracy na stronie B2B. Uważam, że jest to świetne rozwiązanie i nie żałuję żadnej złotówki wydanej na niego. Jestem również bardzo zadowolony ze współpracy z konsultantami IT.integro. Założenia rozwiązania (jego funkcjonalność) były mojego autorstwa i byłem bardzo pozytywnie zaskoczony, że to co otrzymałem w ramach Portalu B2B było dokładnie tym, czego oczekiwałem” – ocenia aplikację Adam Pawlak.

W obszarze sprzedaży Microsoft Dynamics NAV umożliwił efektywne przyjmowanie i rejestrowanie zamówień na produkcję opakowań dla klientów, a także dla siostrzanej spółki z Ukrainy, a także potwierdzanie realizacji zamówień oraz wystawienie i przesłanie faktury.

Produkcja plastikowych wiader oraz innych pojemników wymaga od dostawców zachowania jakości (szczególnie dla przemysłu spożywczego) oraz bardzo drobiazgowego planowania, aby maksymalnie wykorzystać posiadane zapasy oraz zminimalizować konieczność przezbrojeń przy tłoczeniu pojemników o innych formach.

Plast-Box musi brać w tym aspekcie pod uwagę także proces zdobienia wiader zgodnie z zamówieniem, co wymaga uwzględnienia w procesie produkcyjnym.

Wdrożony moduł do zarządzania produkcją pozwala na opisanie elementów niezbędnych do wykonania danego pojemnika (BOM – Bill of Materials), a także do uszeregowania czynności niezbędnych do jego wytworzenia w odpowiedni proces (marszruta). Wszystkie te elementy są brane pod uwagę przy planowaniu wykonania zleceń produkcyjnych na przyszłe okresy.

„Dzięki wdrożonym programom i aplikacjom nie tylko podnieśliśmy standard produkcji, ale przede wszystkim zwiększyliśmy przejrzystość naszej działalności względem klienta, gwarantując mu szybszy, niemal natychmiastowy dostęp do informacji związanych z realizowanymi zleceniami” mówi Adam Pawlak, Project Manager PTS „Plast-Box” S.A.