23 mar Najnowsze technologie od Microsoft – podsumowanie Microsoft Ignite 2021
Microsoft w dalszym ciągu wszystkie swoje wydarzenia dla klientów, partnerów, deweloperów oraz fanów marki organizuje w formie on-line. Nie inaczej jest z Microsoft Ignite. Tradycyjnie Microsoft Ignite odbywa się we wrześniu, jednak wyjątkowo konferencja została podzielona na dwie części. Pierwsza odbyła się we wrześniu 2020 i druga część w marcu 2021. Czego dotyczyły kluczowe sesje podczas Microsoft Ignite 2021?
Satya Nadella – główne kierunki rozwoju
CEO Microsoftu bardzo często rozpoczyna swoje wystąpienia od podziękowań dla klientów, deweloperów, partnerów czy użytkowników – za ich pracę i wkład w rozwój technologii. Podkreślił rolę, jaką odegrała technologia chmurowa w ostatnim roku – umożliwiła wielu przedsiębiorstwom na dostosowanie się do nowej rzeczywistości.
„Prawdziwym testem dla technologii zawsze była weryfikacja, czy może pomóc organizacjom szybciej osiągać sukcesy, zwiększać elastyczność oraz obniżać koszty. Wraz z odbudowaniem świata po kryzysie, będzie on wymagał jeszcze więcej od branży technologicznej, zwłaszcza chmury, aby sprostać kluczowym wyzwaniom i zadbać o to, aby nikt nie został pominięty w procesie rozwoju.” – mówił Satya Nadella, CEO Microsoftu.
Rozwijane są nie tylko technologie chmurowe, ale także machine learning – w celu dostarczania klientom spersonalizowanych usług prywatności. Dzięki sztucznej inteligencji analityka predykcyjna będzie jeszcze bardziej zaawansowana i dokładna – co pozwoli na zwiększenie możliwości ludzi.
Co więcej, jednym z celów Microsoftu jest zwiększenie dostępności technologii i narzędzi do jej tworzenia. Postęp technologiczny doprowadził do znacznego zwiększenia jej konsumpcji w ostatnich latach, jednak nadchodzi czas na zachowanie gospodarczej równowagi między wytwarzaniem a konsumowaniem. W ten sposób będzie postępowała demokratyzacja tworzenia rozwiązań. Będą szybciej rozwijane i zwiększy się ich użyteczność.
Wirtualna rzeczywistość, HoloLens 2 i Microsoft Mesh – nowa platforma mixed reality
Microsoft wciąż pracuje nad integracją świata rzeczywistego i cyfrowego, poprzez technologię wirtualnej rzeczywistości. HoloLens 2 to rozwiązanie, które znajduje swoje zastosowanie chociażby w medycynie. Umożliwia specjaliście poprowadzenie chirurga podczas operacji, będąc tysiące kilometrów dalej. To jeden z wielu przykładów zwiększenia dostępności do specjalistycznej wiedzy i zasobów. HoloLens 2 to narzędzie o ogromnym potencjale, a zauważyły to już największe firmy na świecie – już ponad połowa firm Fortune 500 zakupiła HoloLens 2, m.in. Toyota, L’Oreal, Mercedes czy Intel.
Podczas Microsoft Ignite 2021 Alex Kipman przedstawił nową platformę Microsoft Mesh. Mixed reality – czyli rzeczywistość mieszana, to połączenie świata wirtualnego z rzeczywistym. Dzięki platformie użytkownicy mogą prowadzić interakcje ze sobą poprzez holografię, np. będąc w Warszawie, można wziąć udział w spotkaniu w poznańskim oddziale firmy i to wcale nie wyświetlając się na ekranie, ale wirtualnie przenosząc się do tej rzeczywistej przestrzeni. Aby zobrazować uczestnikom konferencji, jakie możliwości daje Microsoft Mesh, zaprosił ich na największy w historii pokaz rzeczywistości mieszanej.
Microsoft Mesh daje użytkownikom trzy główne korzyści:
- możliwość łączenia się z innymi niezależnie od odległości dzięki rozszerzonej rzeczywistości (augmented reality), wirtualnej rzeczywistości (virtual reality) oraz urządzeniom 2D,
- poczucie faktycznej obecności dzięki avatarom i holoportacji,
- możliwość wspólnego tworzenia i doświadczania rzeczywistości mieszanej.
Przedsiębiorstwa z branż takich jak produkcja, służba zdrowia oraz sprzedaż detaliczna już korzystają z prototypów rozwiązań rzeczywistości mieszanej.
Zwiększenie możliwości rozwoju dzięki Power Platform
Zapotrzebowanie na technologię jest ogromne, szczególnie na rozwiązania spersonalizowane, obsługujące bardzo specyficzne procesy. Co więcej, w branży brakuje około miliona deweloperów i z brakiem odpowiednich kandydatów zmaga się aż 86% przedsiębiorstw technologicznych. Dlatego tak istotne jest zwiększanie automatyzacji w tym obszarze, a także umożliwienie użytkownikom na szybsze konfigurowanie własnych rozwiązań. To właśnie dzieje się dzięki platformom niskokodowym, tzw. low-code.
Wśród narzędzi Power Platform znajdziemy Power BI, Power Apps, Power Automate oraz Power Virtual Agents. Pozwalają na automatyzację w zakresie tworzenia prostych aplikacji, raportowania i analizy danych, tworzenia przepływów pracy czy konfigurowania chatbotów. Obecnie 86% firm Fortune 500 korzysta z Power Apps, a 97% korzysta z Power Platform.
Nowe funkcjonalności to chociażby Power Automate Desktop w Windows 10 – pozwala na automatyzację zadań i zwiększenie produktywności użytkowników.
Co więcej, Power Platform jest w pełni zintegrowany z Microsoft Teams. Dzięki temu użytkownicy mogą np. tworzyć aplikacje Power Apps bezpośrednio w Teams – a także przepływy pracy poprzez Power Automate w Teams itd.
Hybrydowe miejsce pracy z narzędziami Microsoft
Ostatni rok był ogromnym wyzwaniem, jeśli chodzi o zmianę trybu pracy. Co jest pewne, już nigdy nie wrócimy do poprzedniego modelu pracy. Ogromnym wsparciem okazała się technologia oraz narzędzia ułatwiające komunikację. Patrząc w przyszłość, najpewniej większość z nas będzie pracowała w modelu hybrydowym – zarówno zdalnie, jak i w biurze. Ponad 80% menadżerów i kierowników oczekuje bardziej elastycznego podejścia do pracy zdalnej po pandemii. Aby zrealizować te potrzeby, biuro – wszystkie dane i narzędzia, należy przenieść do chmury. Dzięki temu, z każdego urządzenia czy miejsca, pracownik ma dostęp do tych samych zasobów.
Microsoft Teams to nie tylko komunikator, ale kompleksowe narzędzie do pracy. Każdego dnia korzysta z niego 115 milionów użytkowników. Aby odpowiedzieć na ich potrzeby, w samym 2020 roku wprowadzono aż 100 nowych funkcji w Microsoft Teams.
Nowości w Microsoft Teams
O narzędziach do pracy biurowej Microsoft 365 oraz aplikacji do pracy zespołowej i komunikacji Microsoft Teams mówił podczas keynote Satya Nadella. Aplikacje te są podstawą pracy klientów Microsoft, a firma rozwija je, aby niwelować bariery w komunikacji i realizacji obowiązków zawodowych, wynikających z pracy w różnych lokalizacjach i warunkach.
Nowe funkcjonalności w Microsoft Teams przedstawiła Nicole Herskowitz, General Manager Microsoft Teams.
Dynamic View – nowa funkcjonalność pozwala na automatyczne dostosowanie doświadczeń (layoutu) według wymagań uczestników spotkań wideo oraz omawianych treści.
PowerPoint Live w Microsoft Teams – nowa forma udostępniania prezentacji podczas spotkań.
Presenter mode – kolejna możliwość prowadzenia prezentacji. Prelegent może bardziej wyróżnić się podczas prezentowania i jeszcze lepiej przedstawić swoją pracę.
Co więcej, już niedługo będziemy mogli prowadzić profesjonalne webinary – z nowymi funkcjami planowania, ankiet, chatów i raportowania.
Dowiedz się więcej o nowościach ogłoszonych podczas Microsoft Ignite 2021
To oczywiście nie wszystkie ogłoszenia z Microsoft Ignite 2021. Podczas konferencji odbyło się 386 sesji – można je za darmo zobaczyć na stronie wydarzenia www.myignite.microsoft.com