MS Dynamics NAV

NAV 2016 a perspektywa biznesowa na rynku ERP

3 marca 2016 roku, w warszawskiej siedzibie Microsoft odbyło się spotkanie z dziennikarzami. Omówiono na nami nowości, jakie pojawiły się w najnowszej wersji Microsoft Dynamics NAV 2016. Prezentację produktu, jego możliwości oraz funkcjonalności, wraz z przedstawicielami Microsoft, poprowadziła firma IT.integro.

Perspektywa biznesowa Microsoft na rynku ERP

Spotkanie rozpoczął Paweł Jędrusik, Dyrektor działu aplikacji biznesowych, Microsoft. Wspomniał on w swoim wystąpieniu, że współczesny rynek oraz rozwiązania nastawione są na rozwój w kierunku chmury. To, co było planem kilka lat temu, dzisiaj stało się rzeczywistością a ilość firm korzystających z rozwiązań chmurowych z roku na rok rośnie.

Widoczny jest także coraz wyższy poziom integracji produktów Microsoft. Doskonałym przykładem jest system ERP  – MS Dynamics NAV, który zintegrowany jest z Office 365, chmurą obliczeniowa Microsoft Azure oraz Microsoft Dynamics CRM.

Wierzę w rozwiązanie biznesowe, jakim jest Microsoft Dynamics NAV 2016. Wierzę, że wprowadzone nowości realnie wpłyną na efektywność i wydajność pracy każdego pracownika – powiedział Paweł Jędrusik – Wierzę także, że wieloletnia współpraca z naszym strategicznym partnerem IT.integro pozwoli na jeszcze lepszy rozwój produktu na polskim rynku – dodał.

Rozwój systemu Microsoft Dynamics NAV

MS Dynamics NAV istnieje na rynku od 20 lat. Obecny dostępny jest na 150 rynkach i wykorzystywany przez blisko 120.000 klientów z całego świata. Wdrażany jest wyłącznie przez partnerów Microsoft. Obecnie jest ich 4.000, w tym w Polsce 30 z grupą 300 konsultantów Dynamics NAV.

Microsoft Dynamics NAV bardzo szybko się rozwija. Od 4 lat wydaje co rok nowe aktualizacje, które planuje już 2-3 wersje do przodu. Obecnie trwają prace nad najnowszą wersją o nazwie roboczej Madera. IT.integro jest jednym ze współtwórców projektu, znajdując się w grupie roboczej – powiedziała Monika Burdach, Opiekun produktu Dynamics NAV, Microsoft – W 2013 roku pojawiła się funkcja RapidStart, dzięki której klient może się w prosty i szybki sposób zaktualizować do nowej wersji systemu ERP. Proces upgrade znacząco się uprościł a koszty dla klienta stały się relatywnie niższe – dodała.

Rozwój rynku SMB

Microsoft Dynamics NAV jest systemem otwartym, dzięki czemu można do niego w łatwy sposób dodać wiele nowych funkcjonalności oraz rozwiązań branżowych. Dynamics NAV stał się systemem ERP, który dopasowuje się do potrzeb firm ze wszystkich branż. Jest oprogramowaniem międzynarodowym, wykorzystywanym przez firmy wchodzące na zagraniczne rynki. Jest chętnie wybierany ze względu na jego wielojęzyczność i wielowalutowość. Firmom rozwijającym i nastawionym na wzrost nie wystarczają już lokalne systemy ERP.

Wg danych statystycznych, ponad 90% światowego biznesu opiera się na rynku SMB. Przewiduje się, że w najbliższych latach najsilniejszy rozwój odnotują firmy zatrudniające od 10 do 99 pracowników. Microsoft koncentruje swoje działania oraz produkt właśnie na tej grupie. Widoczny jest także wyraźny wzrost wśród firm korzystających z usług typu SaaS. Tempo wzrostu rozwiązań on-premises charakteryzuje się znacznie niższym wzrostem.

Model subskrypcji w znaczącym stopniu obniża próg wejścia. Teraz system ERP można kupić znacznie taniej i szybciej. Partner strategiczny, jakim jest IT.integro posiada w ofercie usługę szybkiego wdrożenia o nazwie NAV.express. Pozwala on wdrożyć system ERP już w ciągu niespełna miesiąca – wspomniała Monika Burdach.

MS Dynamics NAV 2016 na drodze ewolucji

Prezentację produktu NAV 2016 przeprowadzili Piotr Śledź, Prezes Zarządu, IT.integro, Paweł Przybylski, Menadżer ds. rozwoju i zarządzania siecią partnerską oraz Krzysztof Zieliński, Specjalista ds. klientów międzynarodowych. Omówiono na niej 6 kluczowych cech systemu ERP, wśród których znalazły się mobilność, przepływy pracy, OCR, e-everything, PowerBI i szybkie aktualizacje.

Mobilność

NAV 2016 dostępny jest jako aplikacja na urządzenia mobilne z systemem Android, iOS i Windows. Można ją bezpłatnie pobrać z Windows Store, iOS App Store i Google Play. Warto wspomnieć, że aplikacja wspiera kamerę i lokalizację oraz posiada pełną funkcjonalność systemu ERP zarówno na komputerze, w przeglądarce WWW, na tablecie i smartfonie.

Przepływy pracy (workflow)

NAV 2016 umożliwia modelowanie rzeczywistych procesów biznesowych wspomagających podejmowanie decyzji. Koncepcja bazuje na 3 elementach:

  • Akceptacja – poszczególne zadania oraz dokumenty mogę być blokowane aż do momentu dokonania akceptacji przez upoważnioną osobę;
  • Powiadomienie – użytkownik jest informowany o zdarzeniach w systemie i o konieczności podjęcia odpowiednich działań;
  • Automatyzacja – poszczególne zadania w ramach procesu są wykonywane automatycznie przez system Microsoft Dynamics NAV, który przeprowadza jednocześnie odpowiednie obliczenia.

OCR

Bardzo ważnym obszarem wśród nowości, które pojawiły się w wersji NAV 2016 jest integracja systemu ERP ze światem zewnętrznym. Było to możliwe dzięki narzędziom e-everything i OCR, pozwalającym na automatyczny import i eksport dokumentów.

E-everything

E-Everything to rozwiązanie, które umożliwia automatyczny import dokumentów oraz eksport w formacie PEPPOL, przygotowanym przez UE i akceptowanym przez największych dostawców „document exchange services”.

Power BI

Power BI to zbiór narzędzi analitycznych, który umożliwia tworzenie wizualizacji danych oraz prezentacji raportów. Integracja rozwiązania z MS Dynamics NAV 2016 pozwoliła na dostęp do pulpitów i raportów poprzez portal bądź aplikację oraz przekazywać dane finansowe i sprzedażowe prosto z systemu MS Dynamics NAV oraz umożliwia proste tworzenie nowych analiz.

Aktualizacje

Aktualizacje systemu, dzięki narzędziom RapidStart stały się prostsze, szybsze i efektywniejsze. Obecnie mamy trzy fundamentalne nowości w zakresie upgrade. Pierwsza z nich odnosi się do wersji. Microsoft zmienił swoją strategię produktu i zaczął publikować wersje co rok.

Kolejna nowość dotyczy technologii. Microsoft udostępnił narzędzia, automatyzujące wdrożenia, w tym upgrade, jak automatyczne testy, skrypty wykonujące rutynowe czynności i narzędzia do migracji danych.

Ostatnia nowość odnosi się do partnerów. Jeśli wdrożą oni aplikacje prawidłowo, to będzie ona gotowa do półautomatycznego upgrade w przyszłości.

MS Dynamics NAV zaczyna upodobniać się do Windows 10, w przypadku którego podniesienie do wyższej wersji może nastąpić za pośrednictwem jednego kliknięcia.

Wdrożenie w chmurze Microsoft Azure na podstawie FBSerwis

Ważnym punktem spotkania była rozmowa z Michałem Parafiniukiem, CFO, FBSerwis, który opowiedział o procesie wdrożenia Microsoft Dynamics NAV w chmurze Microsoft Azure. Firma, jako jedna z pierwszych, wdrożyła system ERP – Dynamics NAV w chmurze.

Firma FBSerwis S.A., założona w 2012 roku przez Budimex S.A. i Ferrovial Services International Ltd., świadczy usługi w zakresie kompleksowej obsługi nieruchomości (Facility Management), utrzymania przemysłowego, kompleksowego utrzymania infrastruktury, usług środowiskowych i dotyczących efektywności energetycznej. Firma jest pionierem w zakresie usług świadczonych zgodnie z ideą Smart City.

Rozwój oraz związany z nim wzrost potrzeb organizacji, determinowały władze spółki do wdrożenia systemu ERP. Wśród powodów, które miały kluczowe znaczenie należy wymienić kilka kwestii, jak szybki wzrost firmy czy potrzeba uporządkowania kwestii organizacyjnych.

Wdrożenie systemu ERP w FBSerwis przeprowadzała firma IT.integro. Implementacja obejmowała system ERP w wersji NAV 2015, oprogramowanie do zarządzania dokumentacją papierową – Document Capture, moduł do zarządzania danymi centralnymi (MDMS) oraz narzędzia analityczne Jet Enterprise.

Microsoft zdążył nas już przyzwyczaić do ciągłych zmian oraz rozwoju. Strategia korporacji podąża w stronę chmury, rozwiązań zintegrowanych opartych o Microsoft Azure. Najnowsza wersja jest kolejnym, ewolucyjnym krokiem, który jeszcze lepiej odpowiada na potrzeby współczesnych przedsiębiorców.