Microsoft Build 2020

Microsoft Build 2020 – Co działo się podczas tegorocznej konferencji?

W związku z globalną epidemią Microsoft już w marcu wydał oświadczenie o odwołaniu wszystkich swoich konferencji aż do lipca 2021 roku. Microsoft Build 2020 jednak został zorganizowany, lecz tylko dla odbiorców online. W ciągu 48 godzin odbyły się dziesiątki sesji, szkoleń czy prezentacji, które mogliśmy za darmo oglądać na mybuild.microsoft.com.

Coroczna konferencja Microsoft Build jest skierowana do deweloperów, miłośników technologii oraz dziennikarzy. Wydarzenie jest okazją dla technologicznego producenta, aby poprowadzić szkolenia i prezentacje dla deweloperów, a także opowiedzieć na temat swoich technologii, platform i produktów – w jakim kierunku będą rozwijane. Zatem co działo się podczas Microsoft Build 2020? Przedstawiamy podsumowanie konferencji.

Satya Nadella – “Rola deweloperów jest ważniejsza niż kiedykolwiek”

CEO Microsoftu, Satya Nadella, rozpoczął swoją sesję od stwierdzenia, że „żyjemy w niezwykłych czasach”. Podkreślił, jak ważna jest technologia nie tylko w biznesie, ale codziennym życiu ludzi na całym świecie. Nie ma wątpliwości, że odegrała ogromną rolę w obliczu globalnego kryzysu wywołanego przez epidemię wirusa COVID-19.

Satya Nadella, CEO Microsoft na konferencji Microsoft Build 2020

Satya Nadella podkreślił, jak ważna obecnie jest praca deweloperów w obliczu przyspieszającej transformacji cyfrowej. Realizację misji Microsoft, aby pomagać ludziom i organizacjom na całym świecie realizować w pełni swój potencjał, opiera na wspieraniu deweloperów – poprzez dostarczenie im technologii, możliwości, narzędzi, wiedzy. Celem Microsoft jest tworzenie i rozwijanie sieci narzędzi dla deweloperów:

 • GitHub – korzysta z niego 50 mln deweloperów,
 • Visual Studio Code – najbardziej popularny edytor kodu na świecie,
 • Microsoft Azure – korzysta niego ponad 95% firm należących do Fortune 500.

 

Satya Nadella, CEO Microsoft na konferencji Microsoft Build 2020

Niezwykle istotnym narzędziem dla deweloperów ma być również Power Platform. Z platformy korzysta 3,5 mln deweloperów w celu tworzenia aplikacji, przepływów czy botów. Rozwiązanie wpisuje się w trend rozwiązań niskokodowych (ang. low-code, no-code) – umożliwiają one tworzenie spersonalizowanych aplikacji bez konieczności pisania kodu. Do Power Platform należy Power Apps, Power BI, Power Automate, Power Virtual Agents.

Pełną wypowiedź CEO Microsoftu można zobaczyć na YouTube: Microsoft Build 2020: CEO Satya Nadella’s opening remarks

Superkomputer Microsoft

We współpracy z OpenAI Microsoft uruchomił piąty najszybszy komputer na świecie. Jego moc obliczeniowa opiera się na 285 000 rdzeni CPU, 10 000 rdzeni GPU oraz siecią o przepustowości 400 Gb/s dla każdego serwera GPU. Celem Microsoft jest rozwój technologii sztucznej inteligencji oraz uczenia maszynowego, a superkomputer ma służyć do przetwarzania ogromnych modeli sztucznej inteligencji.

Projekt Reunion

Microsoft chce ułatwić tworzenie aplikacji działających w systemie Windows, poprzez zniwelowanie bariery między Win32 (Windows API) oraz UWP (Universal Windows Platform). Celem projektu jest unifikacja dostępu do ich API, a tym samym umożliwienie tworzenia aplikacji, które są dopasowane do wszystkich urządzeń z różnymi wersjami systemu Windows 10.

Rozwiązanie pozwoli na skrócenie czasu tworzenia aplikacji, a także umożliwi ulepszenie istniejących już rozwiązań.

Microsoft zapowiada wsparcie aplikacji Linux GUI

Co ucieszy deweloperów korzystających z Linuksa, w tym roku ma się pojawić nowy WSL 2 (Windows Subsystem for Linux). Dotychczasowy sposób korzystania z aplikacji Linuksa poprzez Xming X Server powodował wiele problemów, które mają zostać zredukowane dzięki wsparciu akceleracji GPU aplikacji.

Sukces Microsoft Teams

O sukcesie Microsoft Teams mówiono już podczas zeszłorocznych konferencji Microsoft, np. Microsoft Inspire 2019. Podczas Microsoft Build 2020 podkreślono jego rolę wśród narzędzi biznesowych Pakietu Microsoft 365 / Office 365. Obecnie z aplikacji korzysta 75 mln użytkowników każdego dnia. Na ten wynik miała wpływ konieczność wprowadzenie trybu pracy zdalnej i nauki online w wielu organizacjach na całym świecie.

Podczas konferencji zapowiedziano nowe funkcjonalności, jak integracja z aplikacją Bookings, która służy do planowania kalendarza. Z Teams zintegrowano także Power BI, dzięki czemu udostępnianie raportów i analiz będzie jeszcze łatwiejsze.

Microsoft Teams ma także udostępniać personalizowane szablony, dzięki którym użytkownicy będą mogli w łatwy sposób tworzyć nowe kanały. Szablony będą wstępnie zmodyfikowane pod organizacje z konkretnych branż, np. oddział banku czy szpital.

Nowa aplikacja Microsoft Lists

W pakiecie Microsoft 365 (Office 365) ma pojawić się nowa aplikacja Microsoft Lists. Jest ona kolejnym narzędziem wspomagającym organizację pracy i współpracy poprzez tworzenie list, np. zadań, kontaktów czy zgłoszeń. Co więcej, zostanie ona zintegrowana z Microsoft Teams, dzięki czemu będziemy mogli udostępniać utworzone listy w wybranych kanałach.

Microsoft PowerToys – launcher aplikacji w Windows 10

Aplikacja ma zastąpić obecnie dostępną funkcję wywoływaną przy użyciu klawiszy Win + R. Program pozwala na szybkie wyszukiwanie i uruchamianie aplikacji. Użytkownicy mogą również mapować klawisze – dodawać im własne funkcje lub skróty.

Rozwój przeglądarki Microsoft Edge

Przeglądarka od Microsoft jest wciąż rozwijana pod kątem potrzeb użytkowników oraz specjalistów IT – aby dostarczała użyteczne funkcje i nowe możliwości, przy zachowaniu bezpieczeństwa.

Podczas Microsoft Build 2020 zapowiedziano wiele nowych funkcjonalności w Microsoft Edge, m.in.:

  • łatwe wyszukiwanie – poprzez prawy przycisk myszy możemy wybrać funkcję wyszukiwania, która pokaże nam wyniki wyszukiwania w panelu bocznym;
  • integracja Kolekcji z Pinterestem – dzięki czemu użytkownicy mogą w łatwy i szybki sposób zapisywać interesujące ich treści, a także dzielić się nimi z innymi;
  • integracja Kolekcji z OneNote – pozwala na przesyłanie zapisanych zasobów do notatek w programie OneNote;
  • automatyczne przełączanie profili – dzięki funkcji przeglądarka będzie automatycznie logowała użytkowników na konto prywatne lub służbowe;
  • lepsza dostępność rozszerzeń – użytkownicy przeglądarki będą mogli w łatwiejszy sposób wyszukiwać potrzebne im rozszerzenia;
  • nowa wersja Microsoft Edge dla użytkowników Linuksa.