Industrialne wnętrza biurowca IT.integro w sercu Poznania

Na poznańskim Grunwaldzie stanął prosty w formie budynek IT.integro, który wyróżnia się na tle lokalnych biurowców minimalistyczną, grafitową bryłą.
Za projekt architektoniczny odpowiada Pracownia Architektoniczna Bieńkowscy. Aranżacją wnętrz zajął się doświadczony projektant – Kaziemierz Kayu Fasiecki z pracowni Aretus.

Budynek mieści się na ul. Ząbkowickiej 12 w Poznaniu. Doskonała lokalizacja pozwala na szybkie połączenie z kluczowymi punktami miasta, lotniskiem i autostradą A2.

Budowa trwała od marca 2015. Biurowiec został oddany do użytkowania w styczniu 2016 roku. Oficjalne otwarcie odbyło się w połowie lutego, w obecności blisko stu pracowników, ze wszystkich oddziałów firmy.

Ogólna idea projektu

Architektonicznie, nowa część budynku połączona jest z biurowcem, który został postawiony w latach osiemdziesiątych. Stanowi swoiste połączenie przeszłości z przyszłością. Ówczesny charakter budowli doskonale wpasował się w obecny projekt. Dziś całość wyróżnia się minimalizmem.

Aranżacja przestrzeni biurowej jest związana z profilem organizacji. IT.integro to firma informatyczna, wdrażająca od 20 lat system ERP. W 90% tworzą ją mężczyźni. Umysły ścisłe, matematyczne. Wnętrza mają z pozoru charakter ascetyczny, ale na pewno nie są banalne. Prowokują do myślenia, kreowania oraz rozwiązywania problemów.

Według oczekiwań inwestora, wnętrza miały być proste w formie, estetyczne, w duchu industrialnym. Ważnym aspektem aranżacji była oszczędność w środkach przekazu, transparentność oraz wielofunkcyjność.

Wnętrza zaprzeczają twierdzeniu, że biura powinny być zamknięte czy sekretne. W salach konferencyjnych, biurach, Open Space, na klatce schodowej dominuje szkło. Zapewnia ono przejrzystość, jasność, prostotę, czytelność.

Beton, szkło, stal i drewno nadają przemysłowy charakter budynku. Centralnym punktem jest klatka schodowa składająca się z surowych, betonowych i stalowych form, ale w nowoczesnej przestrzeni ze szkła.

Zdaniem Kazimierza Kayu Fasickiego, wnętrza kształtują przestrzeń, wpływając na pracowników, ich samopoczucie, chęć do pracy, a tym samym wydajność, bo jest to przestrzeń z której nie chce się wyjść.

„Prawidłowo zaprojektowana przestrzeń biurowa powinna sprzyjać efektywnej pracy oraz pomagać w realizacji wyznaczonych celów. Jednym słowem, powinna być dostosowana do ich potrzeb. Zapewniając odpowiedni komfort pracy, gwarantujemy osiągnięcie realnych zysków dla firmy, zarówno materialnych, jak i niematerialnych. Wygodne, komfortowe wnętrza to wyższa skuteczność, pomysłowość oraz zaangażowanie naszych pracowników.” – mówi Piotr Śledź, Prezes Zarządu, IT.integro.

Open Space

Na pierwszym piętrze znajduje się wielkopowierzchniowe biuro należące do działów obsługi klienta oraz sprzedaży. Jego przestrzeń jest przejrzysta oraz otwarta. Została zaaranżowana tak, by była nie tylko efektowna, wygodna, ale również funkcjonalna. Wśród nowoczesnych rozwiązań, które wykorzystano w Open Space znajdują się panele akustyczne, zestaw wysokich sof, ścianki działowe. Ich celem jest wytłumienie dźwięków oraz eliminacja hałasu. Aranżacja Open Space jest spójna, a użyte materiały naturalne. Całość zaplanowano zgodnie z oczekiwaniami pracowników.

Wielkopowierzchniowe biura muszą spełniać określone wymagania związane z oświetleniem. W IT.integro wykorzystano lampy LED, które oświetlając, zapewniają komfort oraz koncentrację. Oświetlenie w przestrzeniach komunikacyjnych jest w systemie EKO i dopiero gdy następuje ruch, z 30% rozświetlają się do 100%, co wprowadza przyjazną atmosferę oraz zapewnia bezpieczeństwo.
Przestrzeń nieformalnych spotkań
Open Space IT.integro łączy różne obszary. To miejsce pracy, spotkań, ale i odpoczynku. Aby zapewnić funkcjonalność biura, projektant wydzielił miejsce z wygodnymi, wysokimi sofami, które gwarantują prywatność. Przeznaczone jest do rozmów telefonicznych, nieoficjalnych spotkań między pracownikami działów. Wysokie sofy oraz podwieszane panele dźwiękowe zapewniają swobodę rozmów.

Sale konferencyjne

W nowej części budynku znajdują się 3 sale konferencyjne, przystosowane do prowadzenia szkoleń dla partnerów oraz klientów, spotkań, prezentacji, konferencji i wideokonferencji w nowoczesnej przestrzeni. Założeniem projektanta było, by otoczenie, z jednej strony relaksowało, a z drugiej inspirowało uczestników w czasie spotkań.

Recepcja

Ważnym punktem firmy jest recepcja, znajdująca się na pierwszym piętrze. Została ona zaprojektowana tak, by gość czuł się w niej wyróżniony i spokojny. Odznacza się nowoczesną formą oraz szklanym, podświetlanym frontem. W głębi znajduje się minimalistyczna kuchnia.

Jadalnia – Café

Jadalnia znajduje się na parterze. Jest miejscem zdecydowanie najbardziej przytulnym. Jej celem jest  zapewnienie relaksu, odpoczynku pracownikom. Jest to także strefa nieformalnych spotkań przy kawie. We wnętrzu jadalni dominuje ręcznie zdobiona cegła w połączeniu ze stuletnimi belami drewna. Stal, industrialne oświetlenie i meble tworzą loftowy nastrój.

Współczesne trendy

Budynek IT.integro jest ciekawym przykładem nowoczesnych wnętrz, łączących niebanalny design z funkcjonalnymi rozwiązaniami. Projektant zaaranżował biura, pamiętając, że to nie tylko miejsca pracy. Nowoczesne przestrzenie są zaprojektowane tak, by odzwierciedlać profil firmy, jej charakter. Aranżacja wnętrz współgra z tożsamością IT.integro, będąc swoistym odzwierciedleniem firmy, podkreślając jej innowacyjny produkt oraz profesjonalizm.