Wybór oprogramowania do zarządzania sprzedażą detaliczną

 

Multichannel, omnichannel, sprzedaż mobilna, Internet Rzeczy, social media, showrooming, Big Data czy grywalizacja. To tylko część z trendów, jakie pojawiły się wraz z rozwojem sprzedaży detalicznej. Digitalizacja rynku sprawiła, że właściciele sklepów muszą zmienić swoje podejście do procesu sprzedaży oraz klientów. Obecnie kupuje się inaczej niż kilka lat temu. Aby nadążać za wyzwaniami rynku warto pomyśleć o oprogramowaniu do zarządzania sprzedażą detaliczną.

Jak kupuje współczesny klient?

 

Proces zakupowy znacząco się zmienił. Zmieniły się oczekiwania oraz postawy klientów. Wymagają oni więcej, nie tylko od samego produktu, ale również od obsługi klienta. Chcą kupować mobilnie. Z każdego miejsca, w dowolnym czasie. Coraz odważniej kupują za pośrednictwem Internetu, który nie kojarzy się już z ryzykiem zakupowym. Klienci wybierając produkt, nie kierują się wyłącznie ceną. Coraz ważniejsze są doświadczenia zakupowe. Sposób, w jaki klient został obsłużony oraz jakie możliwości dał mu sprzedawca. A konsument chce czuć się wyjątkowo. Chce, by przekaz był personalizowany. Dodatkowo oczekuje, że jego ulubione marki będą mu towarzyszyć każdego dnia poprzez social media.

Skończyły się czasy, kiedy proces zakupowy polegał na szybkim dokonaniu zakupu. Współczesny, inteligentny klient szuka, monitoruje ceny, porównuje. Często decyduje się na sprawdzenie produktu w sklepie stacjonarnym, a zakupu dokonuje w sklepie internetowym. Sprzedawcy muszą zdawać sobie z tego sprawę. Muszą dostrzegać kierunki, w których zmienia się współczesny rynek oraz podążać za nimi. Tylko wówczas są w stanie zapewnić rzeszę zaufanych i lojalnych klientów.

Oprogramowanie do zarządzania sprzedażą detaliczną (retail)

 

Aby nie pozostać w tyle i sprostać wymaganiom klientów warto pomyśleć o profesjonalnym oprogramowaniu do zarządzania sprzedażą detaliczną. Współczesny rynek bogaty jest w tego typu rozwiązania. Jednym z nich jest LS Nav, dostępny jako rozwiązanie branżowe dla systemu ERP – Microsoft Dynamics NAV. To na jego przykładzie przedstawimy współczesne trendy w branży retail.

LS Nav to zintegrowany system, który obsługuje zarówno siedzibę główną firmy, jak i zaplecze sklepów oraz punkty POS. Dzięki temu, umożliwia śledzenie danych, począwszy od momentu zawarcia transakcji w punktach sprzedaży, do zarejestrowania ich w księdze głównej.

LS Nav został zaprojektowany w oparciu o system Microsoft Dynamics NAV. Oznacza to, że użytkownicy mają dostęp do różnych obszarów oprogramowania ERP, takich jak finanse, sprzedaż, marketing, zarządzanie magazynem i usługi.

LS Nav wdrożono w ponad 3 000 firmach posiadających ponad 50 000 sklepów z 115 000 terminalami POS. Wśród użytkowników systemu znajdują się m.in., IKEA, Adidas, Adria Airways, Aer Rianta Duty Free, Blue Mountain Resort, ZEB, Booths Supermarkets, Hobbycraft, Billund Airport, Home Hardware, Hard Rock Café, David’s Bridal, Devyani International, Relaxo Footware, Elie Saab, Futbolmania, InMotion Entertainment, Petit Bateau, Parkson Department Stores.

Także w Polsce, oprogramowanie do zarządzania sprzedażą cieszy się coraz większą popularnością. Wśród polskich firm, które zajmują się wdrażaniem rozwiązań dla branży detalicznej jest IT.integro, która od blisko 20 lat wraża system ERP – Microsoft Dynamics NAV oraz oprogramowanie branżowe.

Oprogramowanie dla retail odpowiedzią na panujące trendy?

 

Wg twórców LS Retail, współczesny rynek koncentruje się na kilku kluczowych trendach, które kształtują nowoczesny retail. Sprostanie wymaganiom klientów zapewni firmom wyższą sprzedaż oraz lojalność konsumentów. Nowe trendy koncentrują się głównie na nowoczesnej technologii oraz dostępności do rozwiązań mobilnych:

Multichannel i omnichannel to ważne elementy działań każdego sklepu. Klienci sami chcą decydować kiedy i jak będą kupować

Jedną z ciekawszych funkcjonalności, dostępnych w ramach LS Nav, jest LS Omni. Umożliwia ona sprawne zakupy dzięki najnowszym rozwiązaniom internetowym i mobilnym.  Pakiet LS Omni tworzy relacje pomiędzy klientem i sklepem, pozwalając na  zakupy z dowolnego miejsca i w wygodnym czasie. Zamówienia, złożone przez Internet, realizowane są z dostawą do domu bądź do sklepu stacjonarnego.

Rosnące znaczenie sprzedaży i obsługi za pośrednictwem urządzeń mobilnych

Nowoczesne systemy POS gwarantują swobodę w zarządzaniu firmą. Dla przykładu, mobilne rozwiązanie LS POS można przenieść w dowolne miejsce. Działa na tabletach i innych urządzeniach mobilnych. Z aplikacji można korzystać wszędzie, zarówno w sklepie jak i w drodze. Umożliwia akceptację płatności kartą i paragonów dostarczanych mailem z każdego miejsca.

Wzrost znaczenia analityki procesu sprzedażowego, obsługi sklepu oraz zachowań klientów

Analityka biznesowa sprawia, że każdy zestaw danych staje się cenną informacją. Wyniki analiz udostępniane są przy pomocy standardowych narzędzi, takich jak Office i Outlook. W LS Nav istnieje możliwość wykorzystania rozwiązań Business Intelligence, które pozwalają przygotować wszechstronne analizy i raporty. Dostarczają szeregu, niezbędnych informacji, pomocnych w procesie podejmowania decyzji. LS BI to pakiet gotowych rozwiązań dla sieci handlowych i sklepów. Obejmuje zestaw predefiniowanych analiz handlowych z których można korzystać zarówno na komputerze stacjonarnym jak i w przeglądarce bądź na urządzeniach mobilnych. Interfejs LS BI bazuje na aplikacji Targit Decision Suite i kostkach OLAP.

Coraz popularniejsza staje się infrastruktura oraz usługi chmurowe

Oprogramowanie ulokowane w chmurze niesie ze sobą wiele korzyści. Jest w pełni skalowalne oraz pozwala na pełną kontrolę ponoszonych kosztów. Także LS Nav jest dostępne w chmurze. Uruchomienie oprogramowania na platformie Microsoft Azure w usłudze Office 365 zapewnia dostęp do zgromadzonych danych poprzez przeglądarkę z dowolnego miejsca. LS Nav można zainstalować w wybranym centrum danych, we własnej firmie lub na platformie dostawcy usług hostingowych.

Budowa silnych więzi z klientami

Lojalność klientów jest niezwykle ważna. Proces jej zdobywania jest długotrwały i wymagający. Jednak jeden lojalny klient jest ważniejszy niż 10 innych. Dlaczego? Jest wierny Twojej marce, poleca ją znajomym, a dodatkowo jest w stanie wybaczyć znacznie więcej. Ważne jest, by oprogramowanie do zarządzania sprzedażą detaliczną posiadało możliwości sprawnej obsługi klienta w zakresie programów lojalnościowych.

Funkcjonalność zarządzania członkami programów lojalnościowych umożliwia wdrożenie programów, a tym samym lepszą współpracę z klientami. Ułatwia to sprzedawcom identyfikację potencjalnych klientów i nawiązywanie relacji poprzez śledzenie ich reakcji i zachowań zakupowych. System umożliwia członkom łatwe przystąpienie do programów. Klienci mają możliwość pobrania aplikacji na urządzenie mobilne bądź skorzystania z portalu lojalnościowego. Od momentu rejestracji klienci korzystają z wielu zalet programu lojalnościowego. Podczas zakupów gromadzą punkty, które umożliwiają im nabycie towarów na promocyjnych zasadach. Za pośrednictwem aplikacji mobilnej są również informowani o specjalnych ofertach opracowanych pod kątem ich zainteresowań, i preferencji na podstawie historii zakupów. Dodatkowo, aplikacja mobilna informuje klientów również o lokalizacji sklepów, umożliwia przeglądanie dostępnych produktów, pozwala śledzić historię zakupów, a także składać zamówienia.

 

Oprogramowanie do zarządzania sprzedażą w grupie Marketing Investment Group

 

LS Nav oraz system Microsoft Dynamics NAV to rozwiązania popularne także w polskich firmach. Wśród wdrożeń realizowanych przez firmę IT.integro, warto wymienić implementację w Marketing Investment Group. MIG działa już od 25 lat. Grupa stworzyła sieć salonów 50style, Sizeer, Timberland, Symbiosis. Dodatkowo jest wyłącznym dystrybutorem takich marek, jak: New Era, O’neill, Lotto, Umbro, Confront, Feewear, linii obuwniczej LaCoste. MIG zarządza obecnie ponad 95 salonami Sizeer, 17 salonami Timberland, 85 salonami 50style, 13 sklepami Symbiosis, 8 salonami Umbro i 3 sklepami O’neill.

„Podczas dokładnej analizy wachlarza rozwiązań ocenialiśmy: bogactwo funkcjonalności, stabilność, skalowalność, elastyczność w rozbudowie oraz nakłady finansowe potrzebne do implementacji i utrzymania nowego systemu. Nasz wybór padł na Microsoft Dynamics NAV uzupełniony o moduł LS NAV.” -mówi Krzysztof Nitsch, Pełnomocnik Zarządu, Marketing Investment Group.

Wdrożenie rozwiązania LS Nav pozwoliła podnieść wydajność sieci oraz usprawniło proces podejmowania decyzji. Wśród głównych korzyści z wdrożenia LS Retail w Marketing Investment Group warto wymienić:

  • Automatyczne zatowarowanie sklepu, tzn replenishment, dzięki któremu system na podstawie analiz obecnych stanów magazynowych i historii sprzedaży, oblicza zapotrzebowanie na uzupełnienie zapasów z magazynów centralnych, a następnie generuje dokumenty zlecające wykonanie odpowiednich ruchów towarowych;
  • Wprowadzenie centralnego zarządzania promocjami, użytkownikami oraz terminalami POS;
  • Dogłębne analizy biznesowe, ze szczególnym uwzględnieniem branży odzieżowej;
  • Modyfikację słowników zapasów, cenników, promocji, konfiguracji funkcjonalności terminali, następującą w sposób jednolity w centrali;
  • Wysoką użyteczność systemu (szybkie przeszkolenie i wdrożenie personelu);
  • Elastyczność, zdolność systemu do szybkiego reagowania na zmiany;
  • Wymiana danych poprzez EDI ze swoimi kontrahentami.

 

System ERP w branży sprzedaży detalicznej

 

System ERP staje się nieodzownym elementem sprawnego zarządzania w branży retail. Pozwala efektywnie kontrolować wszystkie procesy zachodzące w obrębie organizacji. System Microsoft Dynamics NAV umożliwia podejmowanie dobrych, trafnych decyzji handlowych, które oparte są o dokładną analitykę wszystkich obszarów firmy, poczynając od siedziby głównej, aż po sklep stacjonarny. Oprogramowanie ERP pozwala skalować wielkość oraz zakres działalności firmy. Dodatkowo, zapewnia sprawne zarządzania wszystkimi obszarami firmy, jak sprzedażą internetową, programami lojalnościowymi, sklepami stacjonarnymi, danymi o zapasach, nabywcach, dostawcach, zamówieniach specjalny.

„W dzisiejszych czasach, z punktu widzenia strategii sprzedaży, konieczne staje się zapewnienie klientowi dostępu do wszystkich ofert oraz promocji. Niezależnie od tego czy dokonuje zakupów w sklepie stacjonarnym czy poprzez sklep internetowy. Jest to możliwe poprzez zapewnienie skalowalnego systemu, który zautomatyzuje procesy finansowo-logistyczne firmy oraz umożliwi zarządzanie dostępnością towaru w całej sieci. Dodatkowo zapewni integrację z rozwiązaniami e-commerce z każdego miejsca i urządzenia. Odpowiedzią na potrzeby rynku jest Microsoft Dynamics NAV, rozbudowany o rozwiązanie LS Retail, dedykowane dla sieci sklepów detalicznych.” – powiedział Przemysław Kniat, Menadżer ds. sprzedaży, IT.integro.

Microsoft Dynamics NAV zapewnia prostotę użytkowania, szybkie wdrożenie oraz pełne wsparcie bieżących i przyszłych wymagań branży handlowej. System Microsoft Dynamics NAV jest już wykorzystywany jako oprogramowanie ERP przez ponad 117.000 klientów, w tym przez 3.500 firm z branży sprzedaży detalicznej. Podstawą sukcesu Dynamics NAV jako skutecznego rozwiązania ERP są ciągłe działania ukierunkowane na rozwój, które gwarantują jego innowacyjności i wysoką jakość. Koncepcja Dynamics NAV oparta jest na elastyczności i upraszaniu obsługi oprogramowania, a także gwarancji niezawodności.

 

Po więcej informacji na temat oprogramowania retail zapraszamy na www.systemRETAIL.pl